Atliekoms suirti sąvartyne reikia daug laiko: popieriui - 2 metų, konservų dėžutėms – 90 metų, plastiko pakuotei – 500 metų, o stiklainiams ir buteliams – net 900 metų
vidutinėje šiukšliadėžėje esantis neišlaisvintos energijos kiekis kiekvienais metais galėtų sukurti tiek elektros energijos, kad jos užtektų standartiniam televizoriui veikti 5000 val.
Vieno plastikinio butelio perdirbimas sutaupo pakankamai energijos 60 vatų elektros lemputei šviesti 6 valandas
Gaminant polietileninius pirkimo maišelius iš atliekų, energijos suvartojamas sumažėja dviem trečdaliais, vandens – 90 proc., o anglies dioksido (CO2) patekimas į atmosferą – 2,5 karto
Siūlome naują paslaugą – antrinių žaliavų rūšiavimo dėžutes, įmonėms sudariusioms sutartį su “Ekonovus”. Tai 55 ltr. talpos spalvoto, drėgmei atsparaus kartono dėžučių komplektai (stiklo, plastmasinei tarai, popieriui). Jos turėtų būti pastatomos patalpose, kad darbuotojai galėtų betarpiškai šias žaliavas rūšiuoti. Prisipildžius jų turiniui ar pasibaigus darbo dienai, valytoja ar kitas asmuo, išpila į artimiausius “Ekonovus” antrinių žaliavų konteinerius. Rūšiavimo principas tas pats, kaip į „varpo“ formos konteinerius, ant kurių yra užrašyta ką galima mesti ar nemesti . Ypač atkreipkite dėmesį, kad į popieriaus dėžutes negalima mesti: panaudotų popieriaus rankšluosčių, servetėlių, tualetinio popieriaus. Dėžutės – kompaktiškos, gražaus dizaino ir spalvos, estetiškos, lengvos, valomos drėgnomis pašluostėmis.
„Rūšiavimas yra pagrindinė veikla, kuria kiekvienas galime prisidėti prie švaresnės aplinkos ir ekologiškesnės ateities kūrimo. Pavyzdžiui, 2015-aisiais metais 1 Lietuvos gyventojas surūšiavo apie 10,5 kg pakuočių atliekų, kai per metus galėtume išrūšiuoti net 60 kg. Nors vis dar atsiliekame nuo Europos šalių, tačiau judame gera linkme ir rūšiuojame daug atsakingiau. Todėl kiekvieno žmogaus indėlis yra labai svarbus“, teigia G.Vainoriūtė.
UAB „Ekonovus“, palaikydama didžiausios Lietuvoje pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ iniciatyvą, dalinasi informacija apie sukurtas universalias atliekų rūšiavimo taisykles. Pasak „Žaliojo taško“ marketingo ir komunikacijos vadybininkės Gerdos Vainoriūtės, vis populiarėjant rūšiavimui, universalios taisyklės yra itin reikalingos. Jos padės tiek pradedantiems rūšiuoti namuose, tiek dvejojantiems gyventojams, ar jie rūšiuoja teisingai.
Privalumai: sumažės komunalinių-buitinių atliekų kiekiai, todėl galėsite sumažinti tam išlaidas.
Patogumas valytojai – nereikės iš bendro atliekų srauto išrūšiuoti antrines žaliavas, jeigu tai buvo daroma, o jeigu nebuvo, tai savaime bus atliekama. Reikės mažiau šiukšliadėžių.
Laikraščiai
Žurnalai
Visų rūšių kartonas
Vokai, skrajutės
Rašomasis popierius
Lankstinukai
Knygos bei jų viršeliai
Popierinės ar kartoninės maisto pakuotės
Pakavimo popierius
Dovanų maišeliai, dėžutės
Sauskelnės
Vienkartinės servetėlės
Popierius, padengtas plastiku
Popierius, suteptas riebalais
Popierius, suteptas tepalais, dažais, betonu
Dokumentų segtuvai su metalinėmis dalimis
Pašalinant pakuotes svarbu, kad popierius būtų sausas ir švarus. Nereikia išsegti sąvaržėlių, popierius gali būti ir su lipnia juostele, tačiau popierines dėžutes reikėtų išlankstyti. Atliekas, kurių mesti į rūšiavimo dėžutę negalima, turėtų būti šalinamos į buitinių atliekų konteinerį.
Buteliai, indai, pakuotės
Stiklainiai be dangtelių
Stiklo duženos, atraižos
Veidrodžiai
Porceliano, krištolo buteliai
Keramikos, dezinfekcinių priemonių buteliai
Visų tipų elektros lemputės
Televizorių ekranai
Namų langų stiklų paketai
Automobilių stiklai
Pašalinamų pakuočių plauti nebūtina, nereikia nulupti ir etikečių, svarbu išpilti jose likusius skysčius. Atliekas, kurių mesti į rūšiavimo dėžutes negalima, derėtų gabenti į stambiagabaričių atliekų aikšteles, esančias kiekvienoje apskrityje. Gyventojai elektros lemputes bei kitą įrangą gali priduoti surinkimo punktuose. Jų sąrašą galima rasti internetiniame puslapyje: www.epa.lt
Plastikiniai buteliai
Plastikinės maisto pakuotės
Dėžutės, indeliai
Buitinių priemonių tara
Maišeliai, plėvelė
Plastiko loveliai
Žaislai be elektroninių įtaisų
Kombinuotos pakuotės: TrataPak, Elopak
Pieno, sulčių pakuotės
Saldainių, traškučių, kiti pakeliai
Metaliniai dangteliai
Gėrimų, konservų skardinės
Kepimo skardos
Kitos smulkios metalinės atliekos
Dantų šepetėliai
Skutimosi peiliukai
Higienos reikmenys
Medicinos atliekos, švirkštai
Aerozolio flakonėliai
Tepalo bakeliai
Indeliai nuo dažų
Antifrizo pakuotės
Smulki ir stambi elektroninė įranga
Pavojingų medžiagų tarą reiktų vežti į stambiagabaričių atliekų aikštelę, o medikamentus – priduoti vaistinėse.
Prieš pašalinant pakuotes, buteliukai yra užsukami, vertėtų išpilti ir visus skysčius. Pageidautina, jog indai, kuriuose liko riebalų (aliejaus buteliai, margarino ar žuvies pakuotės) būtų išskalauti. Žmonėms padėti turėtų ir tai, jog plastikinės pakuotės pažymimos ženklais: PET, HDPE, LDPE, PP. Dėl medicininių atliekų priėmimo galima pasiteirauti savo regiono stambiagabaričių atliekų aikštelėje.
Gali būti perdirbama iki 60% šiukšlių, išmetamų į bendrą šiukšliadėžę
Vidutiniškai 16% plataus vartojimo prekių kainos sudaro su įpakavimu ar jo gamyba susiję kaštai
Iki 50% vidutinės šiukšliadėžės atliekų gali būti kompostuojamos
Iki 80% transporto priemonių dalių ir detalių gali būti perdirbamos