Lapkritį minimas ne tik išpardavimų mėgėjų laukiamas Juodasis, bet ir Žaliasis penktadienis, kuriuo skatinama nepasiduoti pardavimų skatinimo vilionėms ir atkreipti dėmesį į išpardavimų metu drastiškai išaugantį vartojimą, spontaniškus pirkinius, neretai nugulančius sąvartynuose. Apie atsakingą pirkinių planavimą didžiųjų išpardavimų ir šventiniu metu primins bendrovės „Ekonovus“ iniciatyva sukurta menininkės Agnės Kišonaitės instaliacija „Choras“. Ją iki sausio 6 d. bus galima apžiūrėti Šiaulių Senajame bulvare, šalia Didždvario gimnazijos.
„Juodasis penktadienis, kibernetinis pirmadienis ir, žinoma, visa šventinė karštligė dažnai tampa tikru vartojimo piku. Įvairūs tyrimai rodo, kad populiariausios Juodojo penktadienio prekės – elektronika (49 proc.), drabužiai ir aksesuarai (72 proc.) bei kosmetika (23 proc.). Visa tai yra sunkiai perdirbami gaminiai, kurių neretai ir taip turime daugiau nei reikia. Žinoma, jeigu tai kruopščiai planuoti, apgalvoti ir, tikėtina, ilgai naudojami daiktai – viskas gerai. Visgi labai dažnai, užkibę ant didelių nuolaidų, įsigyjame tai, ko iš tiesų mums visai nereikia. Drauge su kolegomis fiksuojame, kad šventiniu laikotarpiu surenkamų atliekų kiekiai įprastai išauga apie 60 proc.“, – sako bendrovės „Ekonovus“ komunikacijos vadovė Vilma Balčiauskaitė.
Atkreipti dėmesį į išaugusį vartojimą šventiniu laikotarpiu siekia ir bendrovės iniciatyva gimusi menininkės A. Kišonaitės instaliacija „Choras“. Vienuolikos „choristų“ konstrukcija atspindi per metus vieno žmogaus paliekamų atliekų tūrį. Skaičiuojama, kad šis kiekis vienam žmogui kasmet vidutiniškai siekia 500 kg atliekų.
Ne tik atkreipti dėmesį, bet ir džiuginti
Nors instaliacija buvo kuriama iš atliekų, menininkei buvo svarbu, kad galutinis vaizdas būtų malonus akiai. Kitokiam – sceniniam – gyvenimui prikeltos atliekos buvo surinktos iš aštuonių „Ekonovus“ rūšiavimo centrų. Tai – plastiko bakeliai, PET buteliai, metalo skardinės bei stiklo buteliukai. „Choristų“ apranga sukurta iš plastiko didmaišių.
Menininkė pripažįsta, kad instaliacijos konstravimo etapas nebuvo toks paprastas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. „Kiekviena medžiaga yra specifiška, todėl turi būti jungiama skirtingomis technikomis, tarkim, vienos limpa, kitas reikia susukti. Man šis eksperimentavimo etapas yra smagus, jautiesi atradėju, kai pavyksta išgauti norimą rezultatą. Džiaugiuosi, kad ši instaliacija sulaukia daugybės pozityvių reakcijų. Ją jau matė Vilniaus, Kauno, Klaipėdos gyventojai ir svečiai, pastebime, kad prie jos stabteli įvairaus amžiaus praeiviai. Tikiuosi, kad ne tik stabteli, bet ir susimąsto“, – pasakoja ji.
Menininkė pabrėžia, kad instaliacija „Choras“ puikiai iliustruoja tiek ne visada atsakingą vartojimą, tiek ir atliekų ilgaamžiškumą: „choristai“ jau visus metus eksponuojami lauko sąlygomis, tačiau medžiagos, iš kurių jie pagaminti, vis dar nėra pradėjusios irti.
Instaliaciją Šiaulių Senajame bulvare, šalia Didždvario gimnazijos, galima apžiūrėti iki sausio 6 d.